Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • по-русски
  • Italiano
  • En français

Pověsti Karlštejnska
 
 
Dub sedmi bratříDub sedmi bratří
 
Dub sedmi bratří je jeden z nejstarších žijících stromů v širokém okolí, jeho stáří je odhadováno na 350 roků. Právě pod tímto stromem se údajně dělilo o kořist sedm bratrů loupežníků.
 
Malá AmerikaHans Hagen
 

Hans Hagen je postava z legendy, jež je oblíbená zejména mezi trampy, kteří navštěvují soustavu lomů Amerika v Českém krasu. Existuje mnoho různých verzí legendy.

Podle jedné z verzí byl Hans Hagen příslušník německé armády v období 2. světové války. Uvázl ve vápencových dolech poblíž Prahy, když se snažil uprchnout Rudé armádě do amerického zajetí. V lomech se schovával před Rudou armádou a aby se uživil, kradl horníkům jídlo. To se však horníkům nelíbilo a rozhodli se, že si to s ním vyřídí. Když ho pak naháněli po dole, hodil po nich granát a to způsobilo zasypání dolu. Hagen byl už bezradný a tak se zastřelil. Kulka škrtla o zvon, kterým si horníci dávají znamení a podle pověsti tam teď přebývá jeho duch a kdo zazvoní na zvon 3x po sobě, pro toho si přijde do roka a do dne.

 
O Zlatém koni
 
Pověst vypráví o chamtivé a zlé paní z nedalekého hrádku. Chtěla se zmocnit velkého pokladu ukrytého ve zdejších skalách. Obelstila ducha, který strážil vchod do země, ta se rozestoupila a paní vešla do podzemí. Na povrch se už nikdy nevrátila a tak byla za svou lakotu potrestaná. Vrch, pod kterým zůstala dostal jméno Zlatý kůň. Paní se totiž podle pověsti i se svým koněm proměnila ve zlato, které je dosud v nitru země ukryto.
 
O pasáčkovi
 
Jednoho dne pásl malý pasáček ovečky na vrcholu Zlatého koně, když v tom si všiml, že ze země stoupá kouř. Přišel blíž a zjistil, že kouř vychází z díry ve skále. Spustil se dolů do jeskyně a zde uviděl tam zarostlého muže a spoustu peněz. Muž dal pasáčkovi pár mincí a ten musel slíbit, že to, co tu viděl, nikde nepoví. Pasáček to samozřejmě slíbil, ale hned jak vylezl ven, utíkal dolů do vesnice a tajemství vyzradil. Lidé z vesnice se vydali s pasáčkem zpět na kopec, hledat poklad. Otvor do podzemí však nenašli a proto si mysleli si, že si pasáček vymýšlí. Peníze mu sebrali a ještě mu pořádně nařezali.
 
Po objevu Svrchního patra Koněpruských jeskyní se ukázalo, že pověst je založená na skutečnosti. Byla zde totiž nalezena středověká penězokazecká dílna, která byla provozována někdy mezi lety 1469 - 1472.
 
Savtý Jan pod SkalouLegenda o Svatém Ivanovi
 
Poustevník Ivan přišel do zdejšího kraje kolem roku 880. Jako obydlí mu sloužila jeskyně nacházející se pod mohutnou skalní stěnou, v blízkosti pramene křišťálově čisté vody. Ivana v jeskyni však trápili zlí duchové. Ivan se rozhodl jeskyni opustit, ale zjevil se mu sv. Jan Křtitel, který Ivanovi daroval kříž. Křížem Ivan zlé pokušitele ze své jeskyně vyhnal. Ke konci jeho života jej objevil kníže Bořivoj, který si sem z Tetína vyjel se svou družinou na lov. Při lovu kníže postřelil Ivanovu ochočenou laň, a ta ho dovedla až k Ivanově jeskyni, kde zemřela. Poté, co se kníže seznámil s Ivanem, pozval ho na tetínský hrad. Ivan však odmítl jeho nabídku k trvalému a pohodlnému životu na hradě a vrátil se zpět do skal. Zanedlouho na to zemřel a byl pohřben ve své jeskyni.